Šiemet 30-ies metų veiklos sukaktį švenčiantis Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras gyvena ne tik didelių premjerų, bet ir rekonstrukcijos pradžios nuotaikomis. Spaudos pietuose, kuriuose prijuostes pasirišę darbavosi ir išvakarėse „Auksinių scenos kryžių“ ceremoniją vedę teatro solistai Rokas Spalinskas ir Beata Ignatavičiūtė, teatro atstovai pristatė ambicingus pavasario ir vasaros planus.

Laukia rekonstrukcijos

Jau kitą savaitę tikimasi paskelbti konkursą, po kurio paaiškės rekonstrukcijos darbų vykdytojas. Neatmetama galimybė, kad tai bus ne Lietuvos, o užsienio įmonė, „tai didžiulis projektas, svarbu, kad įmonė turėtų pakankamą kompetenciją ir sugebėtų jį įgyvendinti“, – tikino teatro vadovas J. Sakalauskas. Anot vadovo, šiuo metu svarbiausia užsitikrinti visą reikiamą finansavimą, „jau žinome, kad reikia papildomų penkių milijonų eurų. Dabartinė valdžia laikosi nuostatos, jog negali būti „amžinų“ statybų ir visi objektai turi būti baigiami per tris-keturis metus“.

Laukdamas rekonstrukcijos teatras gyvena intensyvaus planavimo darbais – atsirenkamos erdvės, kuriose vyks teatro kolektyvų repeticijos, adaptuojamas repertuaras, siekiama užtikrinti sklandų veiklos tęstinumą ir kiek įmanomą didesnį komfortą tiek publikai, tiek teatralams.

Nauja baleto „Žizel“ versija

Artimiausia premjera teatre – šokio spektaklis „Žizel“, kuris balandžio 29 ir 30 d. publiką pakvies į Palangos koncertų salę. Romantiškąjį baletą choreografai Donatas Bakėjus ir Mantas Černeckas perkels į šiuolaikinį pasaulį. Kaimas prie Reino virs neapibrėžta pramonine erdve, fabriku, feodalai fabrikantais, o valstiečiai darbininkais. Šiandienė „Žizel“ pasakoja turtingo fabriko vadovų sūnaus Alberto meilę paprastai darbuotojai Žizel. Graži meilės istorija įsikišus šalutiniams veikėjams ima vystytis katastrofiškai, kol ją sutepa prievarta, mirtis ir beprotybė. Pagrindinius teminius centrus išlaikanti „Žizel“, pasak kūrėjų, atgims šiuolaikine forma.

Šiuo spektakliu kaip choreografas debiutuojantis M. Černeckas sakė, kad jie su D. Bakėjumi papildo vienas kitą, „mūsų mintys gal ir ne visada sutampa, bet to ir nesiekiame. Dirbti dviese, dalintis procesą buvo gąsdinanti patirtis, bet jai pasiryžau ir nesigailiu“.

Naujam šokio spektakliui buvo daroma ir šokėjų atranka, „mūsų trupėje tik 16 šokėjų. Bijojome, kad prapulsime scenos erdvėje, – pasakojo D. Bakėjus, – ateičiai noriu, kad baleto trupė augtų, ši atranka tarsi pirmas žingsnis to link“.

Eksperimentai atvedė į šiuolaikinės operos premjerą

Gegužės 12-14 dienomis į netradicines teatro erdves kvies Kamerinės operos festivalis. Koncentruotoje jo programoje – vis rečiau Lietuvoje rodoma viena populiariausių šiuolaikinių operų – kompozitorės Linos Lapelytės „Geros dienos!“. Taip pat jau dviejų „Auksinių scenos kryžių“ laureatės kompozitorės Ritos Mačiliūnaitės operos „Į Švyturį“ premjera.

„Klasikinėje, didelėje operoje labai sunku eksperimentuoti, ji sunkiai eksploatuojama. Tuo tarpu kamerinės formos paslankesnės ir atviresnės, eksperimentai gali vesti net iki įvairių paribių – šiuolaikinio šokio, vizualiųjų menų“, – festivalio atsiradimo priežastis minėjo J. Sakalauskas.

Opera „Į Švyturį“ pastatyta remiantis vienu garsiausių rašytojos Virginios Woolf kūriniu „Į švyturį“. „Tai muzikaliai parašytas, šviesus, gražus kūrinys. Ieškodama, kas kalbėtų apie Klaipėdą apsistojau būtent ties juo“, – sakė operos režisierė Loreta Vaskova. Pažymėtina, kad scenografijos ir kostiumų dailininkė bus viešnia iš Maskvos Olga Nikitina, šiuo metu įvardijama kaip viena perspektyviausių savo srities kūrėjų.

Įspūdingiausias iki šiol rugpjūtis

Muzikinio teatro atstovai žada, kad tradiciniu vasaros pabaigos ženklu tapęs festivalis „Muzikinis rugpjūtis pajūryje“ pasižymės didžiausia ir įspūdingiausia programa per visą savo gyvavimo laikotarpį. „Didžiausias festivalio išskirtinumas, kad kiekvienas renginys bus premjerinis“, – akcentavo teatro vadovo pavaduotoja meno reikalams Jurgita Skiotytė-Norvaišienė.

Vasaros festivalio metu įvyks režisierės Dalios Ibelhauptaitės statytos Ruggero Leoncavallo operos „Pajacai“ premjera, „atnaujinsime D. Ibelhauptaitės pastatymą – dalyvaus cirko artistai, įvairūs gyvūnai, mūsų teatro kolektyvas ir daug kviestinių svečių, – su šypsena žadėjo teatro vadovas, – tai graži, šviesi, teatrališka opera“, apibendrino jis.

Festivalio programoje išsiskirs ir miesto gimtadienio renginius vainikuosianti kompozitoriaus Jono Jurkūno džiazo oratorija, kuriama pagal šio krašto sakmes. Numatomas ir Richardo Wagnerio muzikos koncertas, kuriame pasirodys operos žvaigždė Violetos Urmana bei Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro orkestras, diriguojamas Vladimiro Ponkino. Vyks baleto šokėjos ir choreografės Aušros Krasauskaitės kuriamo šokio spektaklio „Karmen“ premjera – jame gyvai gros Lietuvos kamerinis orkestras, ansamblis „Giunter percussion“, diriguos Modestas Pitrėnas. Programoje numatomas renginys reformacijos 500 metų sukakčiai, jame dalyvaus valstybinis choras „Vilnius“ ir orkestras iš Kaliningrado.

Turtinga festivalio programa vyks ne tik Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro patalpose, bet išsklis ir į kitas miesto kultūrines erdves, Palangą. Tikimasi, kad festivalis Klaipėdą pavers geidžiama pirmųjų rugpjūčio savaičių kryptimi ne tik klasikinės muzikos mėgėjams iš Lietuvos, bet ir iš kaimyninių šalių.

Naujienlaiškių prenumerata