Donatas Bielkauskas
Donatas Bielkauskas (g. 1977 Jurbarke) – vienas ryškiausių nūdienos postfolklorinės tradicijos Lietuvoje kūrėjų ir šios srovės kūrybinių variklių, kurio muzikoje savitai dera senasis baltiškas folkloras ir šiuolaikinės garsinės interpretacijos.
2000 m. baigė studijas Klaipėdos universitete pagal Liaudies muzikos studijų programą, jam suteiktos liaudiškos muzikos kolektyvo vadovo, instrumento pedagogo (birbynė), solisto, orkestro ir ansamblio artisto kvalifikacijos. Daugiau kaip dešimtmetį jis muzikuoja su kitais atlikėjais ar muzikiniais projektais („Gyvata“, „Esatis“, „Žemyna“, „Tykumos“, „Tabalai“, „Notanga“, „Kūlgrindos“ ir kt.). Taip pat yra konceptualių avangardinių projektų „Donis“ (nuo 1998 m.), d.n.s. (nuo 2003 m.) ir „Wejdas“ (nuo 1994 m. su Dariumi Gerulaičiu) autorius.
Autoriniai D. Bielkausko kūriniai yra įtraukti į bendrojo ugdymo muzikos programas, jis nuolat aranžuoja lietuvių liaudies muziką įvairiems ansambliams, Lietuvos dainų šventei, veda edukacinius užsiėmimus apie etninius instrumentus. Originali jo muzika skamba lietuvių režisierių teatro spektakliuose (daugiau kaip 15 spektaklių Klaipėdos lėlių, Kauno mažajam, Panevėžio lėlių vežimo teatrams, teatrui „Lino lėlės“, Dovilų EKC Šėpos lėlių teatrui, Priekulės KC Ernsto Vicherto teatrui ir Šeiko šokio teatrui), trumpametražiuose bei dokumentiniuose kino filmuose (naujausias – 2022 m. Lino Mikutos filmas „Mončys. Žemaitis iš Paryžiaus“), gyvai pristatoma daugelyje alternatyviosios muzikos festivalių, skamba meno galerijose, muziejuose ir kultūros renginiuose (daugiau kaip 600 įvairių pasirodymų).
Per beveik trisdešimt metų D. Bielkauskas išleido ne vieną autorinį ar grupinį albumą – iš viso daugiau kaip 40 leidinių. Tarp jų ryškiausi: „Švilpiai“ (2003, perleistas 2008 m. ir 2016 m. CD; 2021 m. vinilo formatu); karinio-istorinio folkloro motyvais grįstas albumas „Bite lingo“ (2006), įrašytas su dainininke Rasa Serra ir ansambliu „Kuršių ainiai“ (2007 m. alternatyvios muzikos apdovanojimuose „A.LT“ už šį albumą buvo pripažintas Metų etno atlikėju) ir jo tęsinys „Kas tave šaukia…“ (2010; 2019 m. perleisti dvigubu CD); „Без гражданства“ (2016), dedikuotas Klaipėdoje gyvenusiam seneliui, tarpukariu turėjusiam Vokietijos pilietybę, bei naujausias Klaipėdai dedikuotas projektas „Mirštantis. Miestas. Gyvenimui“ (2021), kurio tikslas, pasak autoriaus, – „sujungti savo prigimtimi skirtingus garso turinius. Industrinis Klaipėdos miesto peizažas perdengiamas natūraliu gamtovaizdžiu: negyva su gyvu. Tai pereinant iš vieno į kitą, tai drastiškai vienam kitą naikinant.“ Jo pajautą muzikai papildo ir nuolatinis leidybinis darbas mobilioje etninės muzikos įrašų studijoje, įrašinėjant kitus postfolkloro bei etninės muzikos atlikėjus (per 15 metų įrašyta daugiau kaip 40 CD ir DVD).
Už įvairių žanrų kūrybą D. Bielkauskas buvo ne kartą nominuotas aukščiausiems Klaipėdos ir Lietuvos apdovanojimams, tarp jų – Klaipėdos kultūros magistro vardui, „Auksiniam scenos kryžiui“, „Sidabrinei gervei“ ir kt. Platus menininko interesų laukas atsiveria įvairialypiame tarpdisciplininio meno kontekste, bendradarbiaujant su kitų sričių kūrėjais. 2015 m. jis kuravo miesto garsovaizdžių tyrinėjimo projektą „KLAIPĖDA. Negirdimas garsas“. 2017 m. drauge su šokėja Rūta Butkus ir kitais atlikėjais parengė konceptualų garso ir judesio meno projektą „Energosound“ netradicinei „Klaipėdos energijos“ erdvei. 2019 m. realizavo garsinę instaliaciją menininkės Patricijos Gilytės parodoje „Ekvinokcija“, o 2020-aisiais pakvietė projekto „Garso labirintas“ lankytojus prisiliesti prie įvairių objektų ar instrumentų ir patiems sukurti garsinę instaliaciją. Kūrėjas aktyviai dalyvavo „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programose, kurioms rengė autorinius garso projektus. 2023 m. liepą su kolega Kristijonu Lučinsku pristatė garsinę ekspediciją „Klaipėdos krašto kompozitorių dialogai“, skirtą Klaipėdos krašto metams, jame gyvenusiems ir gyvenantiems kompozitoriams (prodiuseris VšĮ „Žuvies akis“). Tais pačiais Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro užsakymu sukūrė muziką istorijų operos „Klaipėda“ trečiajam veiksmui. Keturių Klaipėdoje gyvenančių kompozitorių sukurtos operos premjera senajame elinge vykusiame III tarptautiniame Klaipėdos festivalyje buvo iškilmingai pažymėtas Kaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-metis.
2023 m. kartu su garso ir judesio spektaklio „Nemiga“ kūrybine grupe (choreografe ir šokėja Mariya Salo (Ukraina), garso menininke Yana Shliabanska (Ukraina), choreografu ir šokėju Petru Lisausku, prodiuseriais Goda Giedraityte ir Viktoru Rubanu) pelnė „Auksinį scenos kryžių“ už didžiausią socialinį rezonansą sukėlusį spektaklį.
Parengta pagal www.mic.lt informaciją.
Daugiau:
https://www.facebook.com/DONISMUSIC/
https://donatasbielkauskas.bandcamp.com/
