MAŽYLIS MOCARTAS
Vienos dalies koncertas mažyliams
Atėjusių pasiklausyti vienos dalies edukacinio koncerto „Mažylis Mocartas“ pirmojo aukšto fojė lauks minkšti kilimėliai, ant kurių siūlome patogiai įsitaisyti kartu su savo mažyliais iki trejų metų. Stengiamės, kad visiems šiame koncerte būtų ne tik patogu, bet ir smagu. Vieni galės ramiai klausytis muzikos ir KVMT simfoninio orkestro muzikantės bei edukatorės Monikos Longo pasakojimų apie ją, saugiai įsitaisę gimdytojų ar globėjų glėbyje. Kiti galbūt išdrįs patyrinėti naujojo teatro aplinką ropomis ar stačiomis. Treti – ieškoti naujų draugų ar netgi veržtis padėti kvartete griežiančioms KVMT simfoninio orkestro muzikantėms.
Neabejojame, kad apsilankę koncerte „Mažylis Mocartas“ nustebsite kaip greitai net kūdikiai ir mažyliai išmoksta vertinti klasikinę muziką ir į ją reaguoti, mėgindami judėti pagal muzikos ritmą, pritarti muzikantų gyvai atliekamoms melodijoms džiaugsmingu krykštavimu, čiauškėjimu ar melodingu gugavimu. Šio koncerto klausytojams negalioja jokios klasikinės muzikos koncertams įprastos elgesio taisyklės, tačiau tai neturi jokios įtakos programos kokybei ir muzikos atlikimui: mažųjų klausytojų dėmesį stengiamės patraukti aukščiausios kokybės klasikinės muzikos šedevrais, atliekamais profesionalių muzikantų.
Kaip žinome iš muzikos istorijos, Volfgangui Amadėjui Mocartui (Wolfgang Amadeus Mozart, 1756–1791) tebuvo penkeri, kai jis pradėjo savarankiškai kurti muziką – natų raštą jis išmoko anksčiau, nei skaityti ir rašyti raides. Šešerių jis jau koncertavo kaip solistas virtuozas imperatoriškajame dvare, puikiai grojo ne tik klavesinu ir vargonais, bet ir smuiku bei altu. Septynerių drauge su tėvu Leopoldu ir vyresnėle sesute Marija Ana (Nanerle) išvyko į pirmąjį koncertinį turą po Europą, dešimties sukūrė savo pirmąją operą, o dar po trejų metų, būdamas paauglys, buvo paskirtas savo gimtojo Austrijos miesto Zalcburgo arkivyskupo dvaro rūmų kapelmeisteriu – orkestro vadovu. Dėl ypatingų muzikinių gabumų ankstyvame amžiuje jis buvo vadinamas vunderkindu – „stebuklingu vaiku“. Koncerte skamba ištraukos iš Zalcburgo dvare keturiolikmečio kompozitoriaus sukurto Pirmojo styginių kvarteto ir šešioliktais jo gyvenimo metais parašyto Divertismento, taip pat panašiu laiku italų kompozitoriaus ir violončelininko Luidžio Bokerinio (Luigi Boccherini, 1743–1805) sukurtas žymusis Menuetas. Šiuo kompozitoriumi Mocartas žavėjosi jaunystėje. Išgirsime ir tris dalis iš trisdešimtmetį perkopusio Mocarto populiariosios serenados styginiams „Mažoji nakties muzika“ bei orkestrui parašytą šokį – kontradansą „Mūšis“. Nors kompozitoriaus talento žvaigždei buvo lemta užgesti jau po kelerių metų, net ir ši jo muzika skamba nepaprastai skaidriai, paprastai ir nuoširdžiai.
Mokslininkų atlikti tyrimai rodo, kad klasikinės muzikos, o ypač Mocarto kūrybos, klausymasis turi teigiamos įtakos vaikų pasiekimams, skatina mažylių su įgimtomis ydomis ar negaliomis raidą. Mocarto sukurtos melodijos muzikos terapijos ir psichologijos specialistų seniai pripažintos ne tik ugdančiomis, bet ir gydančiomis. Tad kviečiame visą šeimą – tėvelius, senelius ir globėjus su savo nuostabiais mažyliais – pirmajai pažinčiai su klasikine muzika. Patirkite stebuklingą, gydančią muzikos galią, pažadinančią netikėčiausius mažųjų gebėjimus!
PROGRAMA
Wolfgang Amadeus MOZART (1756–1791)
II d. Andante ir III d. Presto iš Divertismento styginiams D-dur, KV 136 (1772
Serenada Nr. 13 styginiams G-dur, „Mažoji nakties muzika“, KV 525 (1787)
I. Allegro
II. Andante
III. Allegreto
Luigi BOCCHERINI (1743–1805)
Menuetas ir trio iš Styginių kvinteto E-dur, op. 11, Nr. 5, G 275 (1771)
Wolfgang Amadeus MOZART (1756–1791)
Kontradansas C-dur („Mūšis“), KV 535 (1788)
Menuetas iš Styginių kvarteto Nr. 1 G-dur, KV 80 (1770–1773)