BURATINAS
2 dalių opera vaikams
Libreto autorius Anzelmas Matutis pagal Aleksejaus Tolstojaus pasaką „Auksinis raktelis, arba Buratino nuotykiai“
Padauža, bet geraširdis berniukas medinukas, regis, niekuo nesiskiria nuo savo bendraamžių: jis nepaliauja išdykauti ir krėsti išdaigas, ieško nuotykių ir nenori eiti į mokyklą, nori draugauti su visais ir labai myli savo tėtį – dailidę Karlą. Kasdien jis patiria begalę nuotykių, kurie jį atveda į Kvailių šalį, Stebuklų lauką, Vėžlienės Tortilos tvenkinį ir pakelės užeigą… Pakeliui jis sutinka piktąjį lėlių teatro direktorių Karabasą Barabasą, lape ir katinu persirengusius plėšikus ir policijos šunis. Iš Vėžlienės Tortilos jis gauna Auksinį raktelį, kuris turi atidaryti slaptas dureles… Bet kaip jas rasti? Su tikrų draugų Malvinos, Pjero ir Arlekino pagalba jam vis pavyksta išsisukti iš piktavalių spendžiamų žabangų, rasti slaptas dureles už tapyto židinio tėčio kambarėlyje ir išgelbėti savo draugus – Karabaso teatro lėles. Kas gi jis?
Jau kelių kartų klausytojams puikiai pažįstamos Jurgio Gaižausko operos „Buratinas“ melodijos, linksmos dainelės ir smagūs personažai sugįžo į Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro sceną 2022-ųjų rudenį. Šis pastatymas vainikavo 2022 m. birželio–lapkričio mėnesiais teatre vykusią jaunimo rezidenciją, kurioje dalyvavo dainininkai iš Klaipėdos muzikos mokyklų, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos ir Klaipėdos vaikų operos studijos. Pasak šiam operos pastatymui vadovaujančio dirigento Giedriaus Vaznio, „ne tik klasikinio vokalo ragavę dainininkai operą tikrai nuspalvina netikėtomis spalvomis. Operos muzika vietomis išties moderni, dinamiška, atspindinti to laikmečio didžiųjų kompozitorių įtakas. Savito žavesio prideda protarpiais pasigirstančios lietuvių liaudies dainų intonacijos. Operos personažai turi labai aiškius savo leitmotyvus, leittembrus, kūrinys parašytas su didele meile bei remiantis geriausiomis operos žanro tradicijomis.“ Operos sceninį pavidalą kūrė jaunas režisierius, „Taško“ teatro aktorius Kristupas Biržietis, kostiumus – neseniai studijas Vilniaus dailės akademijoje pabaigusi kostiumų dailininkė Augustė Zukaitė. Choro partijas operoje atlieka jaunieji Klaipėdos vaikų operos studijos dainininkai, vadovaujami studijos įkūrėjo ir dirigento, KVMT chormeisterio Vytauto Valio. Atliekama kupiūruota originalios operos versija, kameriškesnė ir dėl sumažintos choro bei orkestro sudėties.
Tai – jau ketvirtasis šios operos atgimimas Lietuvos scenose, tad „Buratinas“ išlieka populiariausia lietuviška opera vaikams. 1968 m. kompozitoriaus J. Gaižausko ir libreto autoriaus Anzelmo Matučio pagal Aleksejaus Tolstojaus pasaką „Auksinis raktelis, arba Buratino nuotykiai“ sukurta trijų veiksmų (10 paveikslų) opera „Buratinas“ pirmą kartą buvo pastatyta 1969 m. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre (LNOBT). Tai buvo pirmoji ir ilgiausiai repertuare išsilaikiusi lietuviška opera vaikams, pagrindinėje šalies operos scenoje be pertraukos rodyta keturis dešimtmečius (1985 m. ją ten pat perstatė dirigentas Rimas Geniušas, režisierius Eligijus Domarkas ir dailininkas Algis Kariniauskas). 1989 m. R. Geniušo diriguojamą operą įrašė Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, o 2008 m. LNOBT išleido operos garso įrašą (dirigentas Martynas Staškus). 2009 m. (kompozitoriaus mirties metais) opera buvo pirmąkart pastatyta ir Klaipėdoje. Tąkart ją naujam sceniniam gyvenimui taip pat prikėlė jaunų menininkų komanda: tuometinis teatro vyriausiasis dirigentas Vytautas Lukočius, režisierė Gražina Jonuškaitė, dailininkė Viktorija Bardauskaitė, choreografės amplua debiutavusi baleto šokėja Jolanta Mineikytė. Buratino vaidmenį šiame spektaklyje kūrė tuomet operos scenoje dar tik pirmuosius žingsnius operos scenoje žengiantys solistai Tomas Pavilionis ir Judita Butkytė-Komovienė. „Buratino“ premjera tąkart tapo debiutu ne vien pagrindinio vaidmens atlikėjams, bet ir kitiems šiandien gerai žinomiems Klaipėdos universiteto Menų fakulteto ir Stasio Šimkaus konservatorijos auklėtiniams, tokiems kaip Rokas Spalinskas (Katinas Bazilijus), Vitalija Trinkė (Lapė Alisa) ar Eugenijus Chrebtovas (Karabasas Barabasas).
Pats kompozitorius apie savo operos ilgaamžiškumo priežastis yra taip kalbėjęs: „ji vis dar scenoje todėl, kad joje yra ryškių melodijų. Melodijos turi būti paprastos. Jos esti visokios, bet svarbu, kad būtų gražios, lietuviškos ir ne pernelyg sudėtingos. Be to, puikus, skambus Anzelmo Matučio libretas, o ir pats siužetas geras. Mažiesiems svarbu, kad būtų veiksmas, būtų įdomu. O čia dar scenoje ir patys vaikai veikia, nugali visas kliūtis, pasiekia laimę…“